Bramy otwierane automatycznie to powoli standard w nowym budownictwie. Dzięki nim nie tylko można bez wysiadania z auta wjechać i wyjechać na teren posesji, ale też zwiększyć poziom bezpieczeństwa na danym terenie. Zwykle montowane są do bram przesuwnych jednoskrzydłowych, rzadziej dwuskrzydłowych. A co ze starymi bramami rozwieranymi? Czy do każdej bramy da się założyć napęd?
Jakie są rodzaje napędów do bram?
Biorąc pod uwagę wagę, rozmiar i sposób działania bram przesuwnych i skrzydłowych, wymagają one odmiennego zastosowania napędów do bram. Chcąc zainstalować napęd do wrót starego typu należy liczyć się z tym, że będą one wymagały całkiem odmiennych rozwiązań technicznych, innej konstrukcji siłowników.
Przystępując do automatyzacji bram klasycznych trzeba liczyć się z tym, że będzie ona wymagała pewnych prac ziemnych i to one mogą być w pewnym sensie trudnością, przeszkodą w zamontowaniu napędu, a nie „wiek” bramy. Każdy napęd ma pewne stałe elementy, które muszą zostać odpowiednio zamontowane w bramie. Mowa tu o siłowniku, centrali sterującej oraz elementów zabezpieczających typu fotokomórki. O tym, który rodzaj, moc komponentów wybrać, decyduje wielkość skrzydeł, intensywność jej użytkowania.
Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na automatyzację istniejącej bramy?
Jednymi z pewniejszych producentów rozwiązań technologicznych do bram są napędy do bram NICE. Jako jedne z nielicznych mają przyznany certyfikat przez firmę SGS z Londynu ISO 9001:2000, który dotyczy tworzenia, testowania, produkcji oraz sprzedaży systemów otwierania bram i drzwi garażowych. Zastosowanie sprawdzonego rozwiązania do automatycznego otwierania bram daje przede wszystkim bezpieczeństwo ich użytkowania w długim okresie czasu i niezawodność działania nawet przy intensywnym korzystaniu z wrót. Tak czy siak, kluczowe będzie zbadanie, w jaki sposób doprowadzić zasilenie elektryczne i wyprowadzić przewody do przełączników.