Ogrodzenie i brama wjazdowa to bardzo ważne elementy każdej działki. Oprócz tego, że pełnią funkcję dekoracyjną, chronią również nasze bezpieczeństwo przed nieproszonymi gośćmi. Dobra brama powinna być solidna, wykonana z wytrzymałych materiałów oraz komfortowa w obsłudze.
Jak działa brama przesuwna?
Bramy przesuwne składają się z jednego skrzydła, przesuwającego się wzdłuż ogrodzenia. Obejmuje całą szerokość wjazdu i pomimo że brama jest sporym elementem, może mieć całkowicie dowolną szerokość. Skrzydło bramy przesuwnej utrzymywane jest na rolkach stalowych, przytwierdzonych do fundamentu. Dodatkowo, zamontowane są dwa słupki, gdzie jeden z nich utrzymuje bramę w pionie, a drugi zapobiega nadmiernemu wysunięciu się skrzydła z prowadnic. Duże znaczenie ma jakość bramy przesuwnej. Stal w przeciwieństwie do drewna jest mocniejsza i odporniejsza na warunki pogodowe. Jeżeli brama będzie wykonana z nieodpowiedniego materiału, może dojść do jej zniszczenia, a słabej jakości zawiasy z czasem mogą zardzewieć i utrudniać ruchy bramy przesuwnej. Wykonana z materiału niższej jakości, będzie wymagała gruntownej renowacji.
Rodzaje bram przesuwnych
Jedną z większych zalet posiadania bramy przesuwnej, jest to, że porusza się ona wzdłuż ogrodzenia, dzięki czemu nie zajmuje miejsca pomiędzy wjazdem a garażem, co z kolei pozwala zaoszczędzić miejsce na posesji. Wyróżnia się bramy w wersji szynowej oraz samonośnej.
Bramy szynowe – skrzydło bramy przesuwnej posiada kółka, które przemieszczają się po zainstalowanej listwie na podłożu, natomiast na słupku znajduje się prowadnica utrzymująca skrzydło w pionowej pozycji oraz zapewniająca płynność ruchu. Wadą tego rozwiązania jest szyna, z której należy regularnie usuwać gromadzące się zabrudzenia takie jak kurz, liście, błoto czy piach. Nieusuwane zabrudzenia mogą doprowadzić do unieruchomienia skrzydła, a także do uszkodzenia rolki. W zimie, skrzydło bramy przesuwnej narażone jest na zamarznięcie, co spowoduje przyblokowanie systemu. Możliwe jest zamontowanie kabla grzejnego, który będzie przeciwdziałał zamarznięciu i ogrzeje skrzydło.
Bramy samonośne – skrzydło bramy przesuwa się ok 5-8 cm nad powierzchnią ziemi. Dzięki swojej konstrukcji, są mniej kłopotliwym rozwiązaniem niż bramy szynowe, ponieważ nie wymagają czyszczenia, a warunki atmosferyczne nie mają wpływu na działanie bramy przesuwnej. Bramy samonośne nie domagają się dużej uwagi, ale montażu systemu automatycznego już tak. Spowodowane jest to ciężarem bramy przesuwnej, który nawet dla siłacza może stanowić wyzwanie. Poza tym, bramy samonośne wymagają wygospodarowania większej ilości miejsca, w celu umieszczenia przeciwwagi oraz są zdecydowanie droższe niż bramy szynowe.
Zalety bram przesuwnych
- Oszczędność miejsca na i przed posesją
- Komfort i wygoda użytkowania
- Estetyka
- Duży szereg możliwości wykończenia bramy
- Możliwość zamontowania automatyki i systemu antywłamaniowego
- Szeroki wybór bram przesuwnych w Warszawie
Cena bramy przesuwnej
Koszt bramy przesuwnej w Warszawie w głównej mierze uzależniony jest od wielkości i materiału z jakiego została wykonana. Najprostsze modele bram przesuwnych, nie posiadające napędu, dostępne są w cenie od 1,5 tys złotych. Dodatkowo zamontowany napęd, potrafi podnieść koszt bramy przesuwnej nawet do 5 tys, złotych. Koszt montażu jest również zależny od tego, czy montowana brama jest ręczna, czy też automatyczna. Cena usługi montażu bramy w Warszawie wynosi od 500 – 1000 zł. Ważną kwestią jest również zakres prac, ponieważ jeżeli pojawia się konieczność wykonania fundamentu bramy, to cena będzie nieco wyższa.
Czy napęd bramy przesuwnej w zimę stwarza problem?
Zamontowany napęd wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ niesprawny unieruchomi bramę. W zimę, należy nieustannie zwracać uwagę, na to czy śnieg nie staje się przeszkodą dla elektroniki. Pokryte śniegiem fotokomórki, mogą przestać właściwie funkcjonować. Przed zakupem siłownika należy szczegółowo zapoznać się z zakresem temperatur w jakich jest w stanie pracować, ponieważ silne mrozy mogą spowodować unieruchomienie automatyki bramy przesuwnej.