5 symptomów świadczących o tym, że brama wymaga zmiany na nową

popsuta brama garażowa

Każde urządzenie podczas użytkowania ulega zużyciu. Traci swoje właściwości, a dalsze korzystanie może być niebezpieczne dla samego użytkownika. Dotyczy to szczególnie bram, drzwi, czy okien, które jeśli nie działają sprawnie mogą przyczynić się do przenikania zimna z zewnątrz budynku, co przekłada się na wzrost rachunków między innymi za ogrzewanie. Podpowiadamy, kiedy wymienić bramę na nową i uniknąć dodatkowych wydatków.

Funkcje bramy garażowej

Brama garażowa to nieodłączny element każdego domu jednorodzinnego, ale także budynku wielorodzinnego, w którym znajdują się miejsca parkingowe zlokalizowane w piwnicy budynku. Zazwyczaj dopasowana jest do wyglądu elewacji. Jednak najbardziej istotna jest jej funkcja ochronna. Brama garażowa stanowi barierę dla osób z zewnątrz. Zapobiega włamaniom i uszkodzeniom pojazdów znajdujących się w garażu. Ponadto brama pełni rolę izolacyjną. Podczas upałów lub zbyt niskich temperatur chroni przed przenikaniem powietrza z zewnątrz, dzięki czemu samochód zimą nie zamarza, a latem panuje w nim przyjemna temperatura.

Kiedy wymienić bramę garażową?

Brama garażowa wykonana jest z materiałów, dzięki którym zachowuje ona swój wygląd i parametry nawet przez kilka lat. Jednak wraz z biegiem czasu, wystawiona na działanie czynników zewnętrznych zaczyna tracić swoje właściwości. Przestaje być szczelna, a do garażu przedostaje się śnieg, deszcz, liście lub szkodniki. Stare bramy nie są też tak wytrzymałe jak nowe bramy garażowe, przez co łatwiej jest je spenetrować przez złodziei. Dłuższa eksploatacja negatywnie wpływa na trwałość zawiasów. Te wyrabiają się, a brama nie domyka się. Bramy garażowe starszej generacji często obsługiwane są ręcznie. Nie mają automatyki, przez co konieczne jest jej samodzielne otwieranie i zamykanie przez użytkowania. Jest to szczególnie uciążliwe jesienią lub zimną, kiedy warunki na zewnątrz nie sprzyjają przebywaniu na powietrzu. Nowe bramy mają też ciekawszy design, przez co pasują idealnie do fasady budynku. Stanowią jego wizytówkę.