6 rzeczy, które warto wiedzieć w przypadku awarii bramy automatycznej

bramy uchylne

Automatyczna brama jest niezwykle przydatnym urządzeniem, które zdecydowanie usprawnia i uprzyjemnia nasze codzienne czynności. Jak mówi jednak stare Polskie porzekadło : “nic co dobre nie trwa wiecznie”, i podobnie jest z automatycznymi bramami. Chodźby najlepiej zamontowane i od najlepszego producenta – zawsze mogą ulec awarii. W jednym przypadku awaria będzie spowodowana przerwą w dostawie prądu, innym razem może to być problem z systemem sterowania.

Poniżej przedstawimy kilka praktycznych porad, które pozwolą Ci w zlokalizowaniu problemu z automatyczną bramą oraz pomogą Ci ten problem rozwiązać.

  1. Sprawdź czy pilot posiada baterie, naładowane baterie. Brzmi jak żart? Nie do końca, gdyż jest to najczęstszy powód “awarii” bram automatycznych. Czasami piloty mają jeszcze na tyle energii aby wydać sygnał dźwiękowy oraz świetlny, ale nie mają na tyle “mocy” aby wysłać sygnał otwierający bramę. Zawsze trzymaj zapasowe baterie w łatwo dostępnym miejscu. 
  1. Brama automatyczna jest zwykłym urządzeniem, które zasilane jest energią elektryczną. Ta energia przeważnie pobierana jest z gniazdka na podwórku, w garażu lub w domu. Sprawdź czy gniazdko ma zasilanie. Najprościej jest to zrobić podłączając inny, przenośny sprzęt, np. suszarkę do włosów czy ładowarkę do telefonu. Jeżeli inne urządzenia również nie działają, oznacza to, że problem nie jest po stronie bramy a gdzieś dalej. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu elektryki, skontaktuj się z fachowcem.
  1. Częstym powodem zatrzymania bramy jest uszkodzenie fizyczne. Najczęstszym powodem uszkodzeń fizycznych jest wypadnięcie bramy z toru jazdy. Sugerujemy aby nie podnosić bramy samemu, jest bardzo ciężka i łatwo o kontuzję. Zdecydowanie nie wolno szarpać bramy i próbować ustawić jej na siłę. Łatwo w ten sposób o spowodowanie jeszcze większych uszkodzeń, które mogą negatywnie wpłynąć na system automatyki.
  1. Upewnij się, że tor jazdy bramy automatycznej jest wolny od wszelkich przeszkód. Dokładnie przyjrzyj się czy na drodze nie stoją jakieś kwiatki, kamienie itp. Upewnij się również, czy tor jazdy bramy jest wolny od brudu i zanieczyszczeń, gdyż brama automatyczna zatrzymuje się i przestaje działać w momencie kiedy wykrywa przeszkody, które mogą być spowodowane gromadzeniem się brudu i zanieczyszczeń.
  1. Jeżeli problem dotyczy bramy automatycznej wahadłowej, która dotyka podłoża, to bardziej niż pewne, że awarii uległy zawiasy, na których zawieszona jest brama. Taka awaria będzie wymagała interwencji specjalistów, którzy wymienią zawiasy oraz odpowiednio ustawią wysokość pracy bramy. 
  1. Ważną rzeczą podczas awarii bramy automatycznej jest to, aby pamiętać o tym, żeby nie otwierać bramy bez wcześniejszego zwolnienia jest za pomocą klucza zwalniającego ręcznego. Powoduje to możliwość bezpiecznego, ręcznego otworzenia bramy. W innym przypadku takie działanie grozi trwałym uszkodzeniem automatyki bramy.

Wszystkie podane powyżej powody są jedynie przykładami, które wynikają z naszych wieloletnich doświadczeń. Każda brama jest inna i w każdej mogą zachodzić inne awarie. Pamiętaj aby nie pracować z automatyką bramy przy włączonym zasilaniu, koniecznie wyłącz zasilanie zanim cokolwiek zaczniesz naprawiać.

Mimo wszystko zalecamy jednak skorzystać z usług profesjonalnego serwisu automatyki. Pamiętaj, że brama to urządzenie z którego prawdopodobnie korzysta każdy domownik po kilka razy dziennie. Dobrze gdyby serwis został przeprowadzony zgodnie ze sztuką i abyście dalej mogli cieszyć się z niewątpliwych zalet automatycznie otwieranej bramy.