W dzisiejszych czasach możliwości ogrodzenia domu jest od groma. Stanowią wizytówkę naszej działki, przyciągając spojrzenia sąsiadów. Estetycznie wykańczają teren, a przede wszystkim – dają nam poczucie bezpieczeństwa.
Jakie panele ogrodzeniowe wybrać?
Każdy kto chociaż raz szukał inspiracji przy wyborze ogrodzenia, wie, że nie należy to do najłatwiejszych zadań. Tysiące możliwości potrafią przyprawić nas o zawrót głowy, odwodząc od pierwszej, jak się zdaje – najlepszej myśli. Przęsła ogrodzeniowe to elementy, cieszące się niezwykle dobrą opinią. Ich niewysoka cena idzie w parze z łatwością montażu, podbijając serca ludzi. Pozwalają nam zaoszczędzić bardzo dużo czasu i energii, co dziś jest na wagę złota. Przy wyborze przęseł ogrodzeniowych w Warszawie powinniśmy kierować się tym w jakim stylu jest urządzony nasz ogród, jak i również dom. Stawiając na klasykę stylu wiejskiego, wybierzmy drewniane ogrodzenie, natomiast jeżeli kierujemy się minimalizmem i nowoczesnością, idealnie sprawdzą się u nas metalowe przęsła. Na warszawskim rynku, wiele biznesów świadczy te same usługi za zupełnie różne ceny. Należy wpierw zapoznać się z ofertami paru firm i wybrać tę, która cechuje się profesjonalizmem, solidnością materiałów oraz przystępną ceną. Możliwy jest również zakup przez internet. To rozwiązanie dla osób, których nie ma w domu przez większość dnia lub mają problem z transportem.
Rodzaje przęseł ogrodzeniowych
To jakie przęsła ogrodzeniowe wybierzemy, zależne jest od nas samych i wiary dobry gust. Warszawski rynek oferuje nam szeroki wybór przęseł z materiałów takich jak metal, drewno czy profile pcv.
- Przęsła metalowe należą do najczęściej stosowanych rodzajów. Ich powszechna dostępność oraz możliwość wyboru spośród setek modeli bądź nawet zamówienie własnego, indywidualnego wzoru sprawia, że stają się numerem jeden. Na specjalne zamówienia zakłady kowalskie często wykonują niezwykle eleganckie przęsła z kutego metalu.
- Przęsła drewniane cieszą się popularnością wśród ludzi, którzy stawiają na tradycyjny materiał. Dostępne na rynku dzielą się na przęsła ramowe, które składają się z ramy wypełnionej sztachetami, w różnym układzie kombinacji oraz płoty sztachetowe, których pojedyncze deski przytwierdzone są do dwóch lub trzech poprzecznych belek. Coraz częściej spotyka się połączenie ozdobnych elementów metalowych wraz z przęsłami drewnianymi. Dokonując tego wyboru, należy pamiętać o impregnacji przeciwwilgociowej.
- Profile pcv są nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem. Głównym składnikiem tego rodzaju przęsła jest polichlorek winylu – odporny na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. Sztachety imitują doskonale metal lub drewno, a dodatkowo możemy je pomalować na dowolny kolor. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ich mycie.
Montaż ogrodzenia w czterech etapach – zrób to sam
Etapem pierwszym jest oczyszczenie i wyrównanie terenu. Miejsce, w którym postawimy słupki musi być wolne od roślinności, korzeni bądź kamieni, ponieważ mogą przeszkadzać w równym ustawieniu elementów płotu. Co więcej ogrodzenie, którego część wisi nad ziemią, wygląda nieestetycznie. Z wyrównaniem terenu, jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, przenosząc nadmiar ziemi tam gdzie jej brakuje, natomiast jeżeli teren jest silnie pofałdowany, można skorzystać z pomocy geodety. W celu zwiększenia stabilności gruntu, ziemię trzeba ubić.
Etap drugi to szczegółowe pomiary oraz zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów ogrodzenia. Umiejscowienie wsporników początkowych i narożnych wymaga od nas precyzji i najwyższego poziomu skupienia, ponieważ są to części konstrukcji, których nie będziemy mogli już przesunąć. Po zmierzeniu odległości pomiędzy ustawionymi słupkami zaczynając od ich środka otrzymane długości dzielimy przez długość przęsła, uwzględniając słupki i dystanse na obejmach.
Etap trzeci wymaga od nas włożenia siły w kopanie dołków oraz umieszczenia w nich wsporników, a następnie zalania betonem. Zachowując szczególną uwagę na zachowanie pionu, poziomu i jednakowej wysokości słupków. Pamiętajmy, że po zastygnięciu betonu nie będzie możliwości poprawki.
Etap czwarty, końcowy przebiega na montażu paneli. W efekcie końcowym, poprawnie zamontowane ogrodzenie powinno mieć stabilnie zamontowane i utrzymujące pion słupki, być wypoziomowane do górnej krawędzi oraz skręcone za pomocą nakrętek zrywalnych, które uniemożliwiają kradzież jego elementów.