Na co się przygotować decydując się na wybór bramy przesuwnej?

fence 77940 1920 1024x683 - Na co się przygotować decydując się na wybór bramy przesuwnej?

Bramy automatyczne są wygodnym, atrakcyjnym sposobem zabezpieczenia Twojej posesji i podniesienia jej wyglądu. Oczywiście bramy przesuwne występują w wielu stylach, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiedni typ bramy do konkretnych potrzeb.

Charakterystyka bram przesuwnych

Bramy przesuwne są rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej mieszkańców Warszawy. Ich popularność nieustannie wzrasta szczególnie w miejscach, gdzie jest ograniczona przestrzeń swobodnego działania bram skrzydłowych i gdzie wymagane jest większe bezpieczeństwo. Często bramy przesuwne stanowią część zintegrowanego systemu ogrodzeń i innych zabezpieczeń, takich jak kontrola dostępu i nadzór elektroniczny. Coraz częściej decyzja pada na wybór projektów zautomatyzowanych, wybieranych ze względu na ich efektywność i łatwość obsługi. Obecnie elektryczne bramy przesuwne są szeroko stosowane w budynkach mieszkalnych, edukacyjnych, transportowych, magazynowych czy do użyteczności publicznej. 

Rodzaje bram przesuwnych

Bramy przesuwne w dużej mierze zbudowane są z elementów stalowych, a czasem również z aluminiowych, które są lżejszym i nieco droższym wariantem. Najczęściej mają jedno skrzydło ale zdarzają się również wersje dwuskrzydłowe, otwierane wzdłuż ogrodzenia wewnątrz posesji tuż za bramą. Wyróżniamy dwa rodzaje bram przesuwnych:

  • Szynowe – ich szerokość zbliżona jest do szerokości całego wjazdu. Przesuwają się na specjalnych rolkach po szynie zamocowanej w podłożu. Jedynym minusem są możliwe zanieczyszczenia, które mogą zbierać się na szynach np. błoto, liście lub piach. Wymagają one od nas odpowiedniego, regularnego czyszczenia
  • Samonośne – skrzydło jest znacznie szersze i cięższe, ponieważ wymaga tego zachowanie odpowiedniej przeciwwagi. Umieszczone tuż nad wjazdem, nie wymaga żadnego podparcia. Ich konstrukcja jest solidniejsza i mniej zawodna od szynowych. 

Konserwacja bramy 

Podobnie jak samochód, brama będzie wyglądała najlepiej wtedy, gdy będziemy o nią odpowiednio często dbać. Usunięcie bramy, piaskowanie, lakierowanie proszkowe i ponowne zawieszenie będzie dość kosztowne. Nie trzeba długo czekać, aż jej wygląd, nie będzie wyglądał tak jak początkowo, dlatego należy ją regularnie myć i woskować chociażby raz w roku. Pod względem mechanicznym potrzeby konserwacyjne automatycznego systemu bram mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju zainstalowanego systemu. Wszystkie systemy muszą być okresowo sprawdzane, aby upewnić się czy bramy otwierają się i zamykają z odpowiednią siłą. Konieczne jest również dokręcanie wszystkich połączeń elektrycznych, ponieważ z czasem luzują się z powodu wibracji i rozszerzania się bądź kurczenia spowodowanego warunkami pogodowymi. Dodatkowo system bramek dojazdowych należy okresowo sprawdzać, aby upewnić się, że nie doszło do uszkodzeń mechanicznych, które spowodowałyby, że operator bramy pracowałby ciężej niż powinien, skracając w ten sposób jego żywotność.

Koszt bramy

Koszt bram różni się znacznie w zależności od materiału, stylu, rozmiaru i konstrukcji. Zasadniczo bramy z drewna iglastego są najtańsze, ale ich żywotność nie trwa zbyt długo. Bramy z drewna twardego są droższe i bardziej trwałe niż z drewna miękkiego, jednak wymagają regularnej konserwacji. Bramy aluminiowe są porównywalne cenowo do bram z drewna twardego, a także nie są wymagające pod kątem pielęgnacji. Konstrukcje z ozdobnego żelaza są zazwyczaj najdroższe. Im bardziej ozdobny styl, tym cena będzie wyższa, a niestandardowe wykończenia i kolory dodadzą kosztów nowych bram.

Koszt montażu

Koszt montażu zależny jest od robót ziemnych, w skład których wchodzą słupy, słupki oraz podziemny montaż silnika i odwadnianie. Można by stwierdzić, że bramy przesuwne są najtańsze, ponieważ w skład instalacji wchodzi jeden silnik. Jednakże, aby mógł się poruszać, konieczne jest położenie toru, co może wymagać wykopania podjazdu. W ostatecznym rozrachunku roboty ziemne mogą sprawić, że montaż prostszych systemów będzie równie kosztowny jak montaż bram skrzydłowych. Niezależnie od okolicy, czy będzie to mniejsza miejscowość czy duże miasto takie jak Warszawa ceny wahają się od 500 – 1000zł.