Czy stawianie bramy wjazdowej wymaga specjalnych pozwoleń? 

pozwolenie

Nieodłącznym elementem każdej posesji jest ogrodzenie wyposażone w bramę wjazdową. Osoby, które w nie inwestują, zwykle zwracają uwagę na to, aby wybrać trwałe materiały, które zagwarantują bezpieczeństwo domownikom i mieniu, a do tego będą estetyczne i stworzą atrakcyjną wizytówkę domu. Jednak oprócz tego istotne są również kwestie formalne. Wiele osób zastanawia się, czy takie przedsięwzięcie wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń.

Czy z montażem bramy wjazdowej wiążą się ograniczenia? 

Osoby, które decydują się na budowę domu, wiedzą, jak wiele kwestii formalnych trzeba załatwić jeszcze przed rozpoczęciem prac. Okazuje się, że ograniczenia i formalności dotyczą nie tylko budynku, ale również posesji, w tym także omawianej bramy wjazdowej. Brama wjazdowa wymaga zgłoszenia, jeżeli jej wysokość razem z podmurówką przekracza 2,2 m. Warto wiedzieć, że bramy wjazdowe przesuwne czy skrzydłowe nie mogą być dowolnie zlokalizowane.

Najważniejszą zasadą jest ta, że brama wjazdowa musi być zlokalizowana w miejscu zjazdu, na który właściciel domu musi mieć oddzielną zgodę od zarządcy drogi. Zarządca będzie inny w zależności od tego, czy wybrana droga jest gminna, powiatowa czy wojewódzka. Otrzymana zgoda jest jednocześnie załącznikiem do wniosku zamiaru budowy zjazdu. Oprócz tego konieczne może okazać się otrzymanie pozwolenia od zarządców sieci. Jest to wymagane, jeśli zjazd ma przebiegać nad sieciami uzbrojenia drogi.

O czym jeszcze należy pamiętać, stawiając bramę wjazdową? 

Decydując się na montaż bramy wjazdowej skrzydłowej albo przesuwnej, należy pamiętać nie tylko o uzyskaniu zgody, ale również o innych zasadach. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że w przypadku zabudowy jednorodzinnej jej szerokość powinna wynosić co najmniej 2,4 m. Co ważne, nie może się otwierać na zewnątrz działki.

Warto również wiedzieć, że furtka może znaleźć się w dowolnie wybranym miejscu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której jej montaż wiąże się z koniecznością przebudowy albo budowy chodnika. W takim przypadku właściciel domu jest zobowiązany do uzyskania zgody na wykonanie niezbędnych robót od właściciela drogi. Może to być pozwolenie albo zgłoszenie – wszystko zależy od zakresu prac.