Jak dobrać bramę do garażu o małej powierzchni?

mały garaż

Dobór określonej bramy garażowej uzależniony jest od możliwości instalacyjnych, które wymuszają zastosowanie pewnych rozwiązań. Jeśli dysponujesz małym garażem i nie wiesz, jak zainstalować bramę, by mogła swobodnie pracować, a jednocześnie nie przeszkadzała w użytkowaniu przestrzeni, ten artykuł jest dla ciebie.

Problemy z wymiarami otworów

Bramę garażową najlepiej jest montować w stanie surowym budynku. Wtedy można sprawdzić każde rozwiązanie, zainstalować automatykę i przeprowadzić wszelkie prace bez nadmiernych zniszczeń. W gotowych projektach wielkość bramy często jest uzależniona od wielkości garażu i domu. W przypadku małych garażów jest to szerokość 180-190 cm. Zdarza się również tak, że otwór garażowy jest za mały w stosunku do wybranej bramy. Wtedy trzeba sprawdzić, czy dostępne są inne wymiary lub po prostu znaleźć inny typ. Tabele rozmiarów dla poszczególnych rodzajów bram są różne. Oprócz szerokości i wysokości otworu garażowego istotna jest wysokość ściany nad otworem i szerokość filarków po jego bokach. Każdy z tych wymiarów może wpłynąć na wybór określonego rodzaju bramy i jej montaż. Powiększanie lub zwężanie otworu przeważnie nie daje obiecanych efektów. Podkucie w niektórych przypadkach można wykonać bez szkody, natomiast zwężenie poprzez podmurowanie traci sens ze względu na mniejszą stabilność mocowania.

Wymagana przestrzeń dla poszczególnych rodzajów bram

Bramy garażowe różnią się sposobem działania, który wymusza przeznaczenie pewnej przestrzeni na otwieranie i zamykanie. Obecnie bardzo popularne są bramy segmentowe. Poruszają się one po prowadnicach, które montuje się na suficie garażu lub na jednej ze ścian. Ich długość jest równa określonemu wymiarowi bramy. W przypadku montażu sufitowego wymagane jest nadproże wielkości od 10 do 25 cm w zależności od rodzaju bramy. Natomiast montaż prowadnic na ścianie bocznej zwęża przestrzeń o około 5 cm. Trzeba również uwzględnić 40-45 cm bocznej krawędzi, na którą brama będzie się nasuwać, by bezpiecznie zamknąć otwór.

W niektórych przypadkach nie da się zamontować bramy segmentowej przez przebiegające rury, zamontowane liczniki lub otwory. Wtedy można zdecydować się na bramę rolowaną, która nawija poszczególne segmenty i dzięki temu nie zajmuje dużej powierzchni po otwarciu. Wymagane jest jednak około 30 cm nadproża na umieszczenie bębna. Można go zainstalować tak w środku, jak i na zewnątrz.

Podobnie jak w bramie segmentowej, brama uchylna wymaga nadproża wielkości minimum 7 cm do montażu w otworze lub co najmniej 10 cm do montażu za otworem. Pod względem oszczędności przestrzeni w garażu najlepiej wypada tradycyjna brama rozwierana. Ten rodzaj z kolei wymaga sporej przestrzeni na zewnątrz – dokładnie tyle, ile wynosi szerokość jednego skrzydła, czyli około 100-150 cm. Dlatego nie sprawdzi się przy krótkich podjazdach.