Tripody, nazywane również kołowrotami, są to urządzenia służące do selektywnego kontrolowania ruchu pieszych poprzez precyzyjny obrót ramion oraz sterowanie mikroprocesorowe. W tym tekście możesz przeczytać, jak działają i dlaczego doskonale sprawdzają się w obiektach użytku publicznego.
Od prostej weryfikacji do poufnych danych
Tripody to rodzaj bramek stosowanych w systemach dostępu, które kontrolują ruch w miejscach większego natężenia i uniemożliwiają przejście bez ewentualnej weryfikacji danej osoby. Pierwszym przykładem zastosowania, który przychodzi na myśl, to stacje metra sprawdzające, czy osoby piesze mają przy sobie ważne bilety na komunikację miejską. Podobnie jest z lotniskami, gdzie bramki stanowią nieodłączny element bezpieczeństwa oraz kontroli ruchu. Na niektórych lotniskach tripody rozluźniają tradycyjną odprawę paszportową, ponieważ można w nich zeskanować dane z paszportu, które pobierane są ze Straży Granicznej. Z jednej strony tripody mogą pomagać ochronie stadionowej w przeszukiwaniu osób wchodzących na mecz lub koncert, a z drugiej są to urządzenia umożliwiające samodzielne wchodzenie i wychodzenie w obiektach takich jak baseny czy wyciągi na stokach narciarskich. Jak widać, automatyka tripodów może współdziałać tak z prostymi, jak i z zaawansowanymi systemami weryfikacji.
Rozluźnienie ruchu przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa
Prostota obsługi systemu sprawia, że tripody stosuje się także w fabrykach czy zakładach produkcyjnych, które zatrudniają tak duże ilości pracowników na różnych stanowiskach, że ich weryfikacja bez bramek jest problematyczna. To również forma zapewnienia bezpieczeństwa. Pracodawca musi ograniczać możliwość przemieszczania się po zakładzie osób spoza firmy ze względu na ryzyko wypadku. Przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania tripody mogą rejestrować czas pracy pracowników na podstawie pory ich wejścia oraz godziny wyjścia. Tripody ustawia się również w biurowcach, w których znajdują się różne firmy, by nie dopuścić do ruchu osób nieupoważnionych. Z jednej strony przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa poszczególnych lokali, a z drugiej poprzez optymalizację wydajności ruchu wpływają na poprawę administrowania całym budynkiem. Doskonale sprawdzają się w urzędach i bankach, gdzie kierują petentów w określone miejsca, co skutkuje odciążeniem recepcji i ochrony.
Weryfikacja osób upoważnionych może odbywać się poprzez czytnik kart (w przypadku pracowników danej firmy) lub skanowanie kodu kreskowego z biletu (w teatrach, muzeach lub innych obiektach kulturowych). Oczywiście bramki można ustawić również tak, by nie przeprowadzały weryfikacji, a jedynie wymuszały ustawianie się w kolejki. Wszystko zależy od zastosowanego systemu, który powinien odpowiadać wymogom danej miejsca.