Samonośna czy szynowa – jaką bramę przesuwną wybrać?

brama przesuwna

Bramy wjazdowe przesuwne są obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Mogą mieć nieraz bardzo dużą szerokość – nawet do 20 metrów. Mogą więc zapewniać wygodny i bezpieczny wjazd na posesję. Do wyboru mamy dwa rodzaje bram przesuwnych – samonośne i szynowe. Ich ceny są dość podobne, choć bramy samonośne są zwykle trochę droższe. Wybór powinien być jednak podyktowany potrzebami użytkownika i warunkami w miejscu instalowania. Wybierając bramę, powinniśmy zastanowić się, ile miejsca mamy w linii ogrodzenia i czy w pobliżu chcemy zamontować furtkę.

Bramy samonośne

Najczęściej wybierane są obecnie bramy samonośne. Są one zawieszone w małej odległości od ziemi (około 5-8 cm) i przesuwają się na specjalnych łożyskowanych wózkach zamocowanych za słupkiem prowadzącym w linii bramy, co zapewnia płynny i stabilny ruch skrzydła. Brama nie ma kontaktu z podłożem, więc na jej pracę nie mają wpływu warunki atmosferyczne takie jak śnieg czy liście zalegające na ziemi.
Skrzydło bramy musi być szersze niż światło bramy o około 1/3 jej szerokości po to, by stworzyć przeciwwagę. Bramy samonośne są zazwyczaj nieco cięższe od szynowych i zajmują więcej miejsca, są jednak łatwiejsze w użytkowaniu. Rzadko ulegają awariom. Trzeba wykonać dla nich fundament na ziemi, ale tylko na wysokości przeciwwagi (poza światłem wjazdu). Montaż warto powierzyć doświadczonemu zespołowi, który odpowiednio dobierze poszczególne elementy, żeby zapobiec przeciążeniom. Dla bram samonośnych zaleca się montaż automatycznego sterowania.

Bramy szynowe

Bramy samonośne szynowe przesuwają się na kółkach po szynie umieszczonej na fundamencie położonym na ziemi. Bramę utrzymuje we właściwej pozycji specjalna prowadnica zamontowana na słupku prowadzącym. Niezwykle ważne jest dbanie o czystość samej szyny tak, by nie zalegały tam różnego rodzaju zanieczyszczenia takie, jak liście, żwir, piasek, ziemia, które mogą spowodować zacięcie się bramy. Możliwe są także problemy z uruchomieniem bramy w czasie przymrozków.  Aby temu zapobiec, można zamontować na przykład wewnątrz szyny specjalny kabel grzejny.
Bramy przesuwne szynowe nie ulegają przeciążeniom, więc wystarczy, że są około 50 cm dłuższe od światła wjazdu. Pozwala to na montaż furtki w niewielkiej odległości.