Siłowniki to urządzenia pozwalające na automatyzację bramy skrzydłowej. Ich odpowiedni dobór uzależniony jest od szeregu czynników – w tym ciężaru samej bramy. Dlaczego jest on ważny i w jaki sposób należy dobrać siłownik na jego podstawie?
Jak ciężar bramy wpływa na parametry siłownika?
Siłowniki do bram automatycznych pozwalają na łatwe i szybkie otwieranie bram – również tych skrzydłowych – broniących dostępu na teren posesji. Nie trzeba chyba zaznaczać, że, chcąc zapewnić sobie właściwy dobór poszczególnych komponentów, automatykę do bram – w tym także i siłowniki – najlepiej jest kupować razem z samą bramą. W takiej sytuacji specjalista ze sklepu, w którym dokonujemy zakupu, pomoże nam dokonać właściwego wyboru i zadba o sprawny i prosty montaż całości. Jeżeli jednak planujemy zakupić siłowniki do już istniejącej bramy, nic straconego – wystarczy, że dokładnie zapoznamy się z jej parametrami, w tym z wagą skrzydła.
Choć na dobór siłownika wpływa bardzo wiele kryteriów, jednym z najważniejszych jest właśnie ciężar bramy. Szczegółowe informacje na jego temat można otrzymać od producenta. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, możemy dokonać pomiaru sami, określając materiał wykonania i zabudowę bramy. Jeżeli mamy do czynienia z bramą przesuwną, weźmy pod uwagę także jej stan techniczny – odszukajmy ewentualne zniekształcenia i oceńmy płynność pracy rolek. Także i one mogą stanowić obciążenie dla napędu. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest nieco zawyżyć niż zaniżyć wynik, jeżeli chcemy, by zakupiony siłownik działał bez zarzutu.
Wybierając wśród dostępnych modeli siłowników do bram, zauważymy, że są one opatrzone informacją określającą ich maksymalne obciążenie. Kierując się tym zapisem oraz wagą bramy, powinniśmy także pamiętać o tym, że ta ostatnia znajduje się na wolnym powietrzu – jest więc narażona na dodatkowe obciążenie od wiatru. Z tego względu wybierajmy nie te siłowniki, które są idealnie dopasowane do parametrów naszej bramy, lecz takie dostosowane do wariantów ok. 20% cięższych. W ten sposób zapewnimy sobie szybko i sprawnie działający mechanizm, którego praca nie ulegnie pogorszeniu nawet w czasie wichury. Unikniemy także wszelkich usterek i uszkodzeń systemu, które mogłyby wynikać z nadmiernego obciążenia powstałego w wyniku niesprzyjającej pogody.
Pamiętajmy, że brama wyposażona w poszycie będzie wymagać jeszcze mocniejszego napędu – w przeciwnym razie na silnym wietrze będzie zachowywać się jak żagiel. Jeżeli zaś dobieramy do niej napęd śrubowy, zdecydujmy się na model o wydłużonym korpusie.