Jak działa brama automatyczna w przypadku zaniku napięcia?

Brama automatyczna

Brama automatyczna to gwarancja bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców, a także przydatne urządzenie, dzięki któremu powroty do domu nie wymagają wysiadania z samochodu i przesuwania czy otwierania ciężkich i nieporęcznych skrzydeł. Co jednak robić w sytuacji, gdy dostawy energii zostaną nagle wstrzymane, np. w wyniku awarii? Czy bramy automatycznej nie da się otworzyć ręcznie, my zaś jesteśmy skazani na przedostawanie się przez ogrodzenie lub, co gorsza, nocleg poza domem w oczekiwaniu na przyjazd serwisanta? Dzisiejszy wpis ma za zadanie rozwiać wszystkie te wątpliwości!

Czy bramę automatyczną da się otworzyć podczas awarii prądu?

Choć bramy automatyczne to znaczne ułatwienie naszego codziennego życia, podczas awarii zasilania mogą okazać się kłopotliwe w obsłudze, a nawet zostać automatycznie zablokowane na wypadek włamania. Dlatego jest ważne, by każda brama zasilana energią elektryczną posiadała dodatkowy system awaryjnego otwarcia.

Istnieją różne sposoby, jakich możemy użyć, by zabezpieczyć się na wypadek awarii i blokady bramy. Jednym z nich jest korzystanie z bramy wyposażonej w mechanizm odblokowujący, który uruchomimy kluczem.

Innym, bardziej komfortowym sposobem, jest odpowiedni dobór automatyki – chodzi tu przede wszystkim o sprawdzone i funkcjonalne napędy do bram przesuwnych i skrzydłowych. Dokonując zakupu, poprośmy sprzedawcę o poradę odnośnie możliwości instalacji napędu o napięciu 24 V – dzięki temu będziemy mogli zastosować zasilanie awaryjne, np. pod postacią akumulatora stanowiącego dodatkowy element konstrukcji.

Co zrobić, gdy brama nie otwiera się pomimo dostarczenia energii elektrycznej?

Gdy brama automatyczna nie działa mimo, że jest pod napięciem, może to świadczyć o awarii układu. W takim przypadku warto zadzwonić do serwisu automatyki bram. Specjalista wyjaśni nam przez telefon, jak możemy otworzyć bramę mechanicznie. W międzyczasie zostanie do nas przysłany profesjonalny serwisant, który zbada problem na miejscu i dokona niezbędnej naprawy z użyciem specjalistycznych narzędzi – bez względu na typ zastosowanego napędu.