Brama automatyczna – bardzo wygodna w lecie, w zimie wymaga szczególnego traktowania, aby się nie zacinała, co czasami się zdarza podczas tej pory roku. Co więc należy mieć na uwadze?
Warto uwzględnić naszą polską pogodę i zimę już podczas montażu bramy. Bardzo istotnym wyrazem zadbania o bramę i jej funkcjonowanie w zimie jest zamontowanie jej fundamentu poniżej poziomu zamarzania gruntu. Należy również odpowiednio wypoziomować bramy, aby skrzydła się dobrze domykały. Jeżeli praca będzie źle wykonana, bardzo szybko mogą się zużyć łożyska. Złe zamontowanie zawiasów z kolei doprowadzi do opadania bramy. Duże znaczenie ma również jakość bramy. Stal jest zdecydowanie bardziej odporna na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych.
Zasady użytkowania bram w zimie
Brama będzie poprawnie funkcjonowała, jeżeli będziemy ją odpowiednio użytkować. Zimą warto zabezpieczyć zawiasy, smarując je smarem. Jeżeli na noc napadało dużo śniegu, konieczne jest najpierw odśnieżenie terenu pod bramą. Należy się wystrzegać gromadzenia śniegu pod bramą, aby nie dochodziło do zagarniania go skrzydłem bramy. Grozi to przeciążeniem skrzydła, urwaniem zawiasów, lub zepsuciem napędu. Inne sposoby działania w zimie są zależne od rodzaju automatycznej bramy wjazdowej, którą posiadamy.
Różne rodzaje bramy, a sposób ich użytkowania
Jeżeli mamy bramę przesuwną, śnieg należy usunąć z szyny, gdyż pozostawiony na niej może doprowadzić do zablokowania się, co w konsekwencji uniemożliwi otwieranie i zamykanie bramy. Najmniej kłopotliwymi bramami w zimę są bramy przesuwne samonośne. Potrzebują jednak znacznie więcej miejsca, gdyż ich skrzydło jest wyposażone w przedłużenie, tzw. przeciwwagę. Bramy tego typu są najlepsze na nasze polskie warunki zimowe. Jeżeli mamy bramę z napędem, koniecznie przed zimą należy sprawdzić działanie silnika, a w zimie doglądać, aby śnieg nie uszkodził fotokomórek. Warto zapoznać się z zakresem temperatur, w jakich może pracować napęd.