Różnice między hydraulicznymi, a elektromechanicznymi napędami do bram

brama

Ręczne obsługiwanie bramy wjazdowej sprawia wiele problemów. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu korzystania z bramy wjazdowej. Na rynku dostępne są różne napędy do bram wjazdowych, wśród których wyróżniamy napędy elektromechaniczne oraz napędy hydrauliczne. Wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy hydraulicznymi i elektromechanicznymi napędami do bram wjazdowych.

Jaki napęd do bramy wjazdowej wybrać?

Wybór rodzaju automatyki do bramy uzależniony jest od kilku czynników. Jednym z nich jest wielkość bramy. Nie mniej ważne są także jej waga, rodzaj oraz intensywność użytkowania. Chętniej wybieranym rozwiązaniem do „lekkich” bram o niewielkich gabarytach są napędy elektromechaniczne. W przypadku masywnych bram o dużych gabarytach lepszym rozwiązaniem okazuje się napęd z siłownikiem hydraulicznym. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto skonsultować się z ekspertem, który pozwoli połączyć oczekiwania inwestora z dostępnymi na rynku rozwiązaniami pod względem funkcjonalności oraz estetyki i sposobu montażu.

Napęd elektromechaniczny do bramy – charakterystyka

Napęd elektromechaniczny do bramy wyposażony jest w śrubę, która przesuwa się wzdłuż siłownika. To ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie w przypadku niewielkich bram wjazdowych. Siłowniki śrubowe mogą być zabudowane lub odkryte. Rozwiązanie to cechuje się prostotą działania, a także wysoką trwałością, jednak może okazać się mało funkcjonalne w przypadku dużych i ciężkich bram wjazdowych, z których często korzystamy np. bram instalowanych przed wjazdem na zamknięty teren przedsiębiorstwa, a także osiedla mieszkaniowego. Napęd śrubowy pozwala na wygodne korzystanie z większości rodzajów bram skrzydłowych.

Napęd hydrauliczny do bramy – charakterystyka

W napędzie hydraulicznym do bramy wjazdowej mamy do czynienia z nieco inną konstrukcją oraz rodzajem siłownika. W tym przypadku zastosowanie znajduje siłownik pneumatyczny. To pozwala na zastosowanie napędu hydraulicznego w przypadku ciężkich, dużych i często otwieranych bram bez obaw o to, że mechanizm szybko ulegnie awarii lub będzie funkcjonował w nieprawidłowy sposób. Napęd hydrauliczny jest rozwiązaniem idealnym ze względu na swoją trwałość, niezawodność, a także precyzję działania i większą odporność na obciążenia.

Napęd elektromechaniczny oraz napęd hydrauliczny mogą działać w prawidłowy sposób dzięki właściwie dobranemu silnikowi elektrycznemu. Różnią się przede wszystkim konstrukcją oraz rodzajem zastosowanego siłownika, który odpowiada za otwieranie i zamykanie się bramy wjazdowej.