W jakich garażach zaleca się montaż bram uchylnych? 

brama garażowa

Montaż lub wymiana bramy garażowej najczęściej jest inwestycją na lata. Kierowcy, którzy będą parkować samochód w garażu, będą przez nią przejeżdżać nawet kilka razy dziennie. Właśnie dlatego wybierając bramę, należy zwrócić uwagę na jakość oraz funkcjonalność. Co więcej, warto też zwrócić uwagę na możliwości montażowe, ponieważ nie każdy rodzaj bramy można zamontować na niewielkich przestrzeniach. Jednym z rodzajów bram garażowych są bramy uchylne. Jaki jest mechanizm ich działania i kiedy najlepiej zdecydować się na ich montaż?

Jak jest zbudowana i jak działa brama uchylna? 

Konstrukcja bramy uchylnej nie jest skomplikowana. Składa się z ościeżnicy, skrzydła, napędu, sprężyn naciągowych, zamka i opcjonalnie z elementów doświetlających. Czasami jest nazywana bramą płytową albo drzwiami garażowymi otwieranymi do góry. Montaż bramy uchylnej składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności należy zamontować ościeżnicę (która jest wykonana z profili stalowych zamkniętych), a następnie ocynkowane prowadnice podsufitowe.

Na końcu wystarczy zamontować skrzydło. Wówczas drzwi garażowe są gotowe do użytkowania. Co ważne, brama uchylna może być wyposażona w napęd do bram, dzięki czemu można ją otwierać automatycznie. Niektóre instalacje są przeznaczone do otwierania ręcznego. Wybór mechanizmu zależy od preferencji użytkownika i budżetu. Sposób otwierania bramy uchylnej jest prosty – jest otwierana przez ruch uchylny do górnej części garażu (jest tam częściowo schowana).

Gdzie można zamontować bramy uchylne? 

Wybór odpowiedniej bramy garażowej powinien być uzależniony od preferencji i potrzeb użytkownika i możliwości montażowych. Bramy uchylne są niezwykle estetyczne. Warto jednak wspomnieć, że aby ją zamontować, na podjeździe musi się znajdować dodatkowe miejsce (około 1,5 metra) na skrzydła urządzenia. W innym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie brama rolowana.

Bramy uchylne nadają się do garaży bez nadproża. Właściciele garaży często decydują się na ich montaż z uwagi na prostą i trwałą konstrukcję, stabilność i stosunkowo niską cenę. Co więcej, uchylne bramy garażowe są odporne na korozję, bezpieczne w użytkowaniu i dostępne w wielu kolorach, więc można je dopasować do stolarki okiennej czy fasady budynku.